Zalety naparu z kwiatów krokosza barwierskiego

Carthamus tinctorius, czyli krokosz barwierski, to pochodząca z Azji roślina, stale zyskująca na popularności z racji swoich prozdrowotnych zalet. Szafran łąkowy – bo tak brzmi inna nazwa krokosza – znany jest m.in. z dobroczynnego wpływu na stan włosów czy skóry. Regularne picie naparu z kwiatów krokosza może przynieść również inne korzyści. Co zawiera szafran łąkowy i jaki jest jego wpływ na organizm?

Kwiaty krokosza – substancje czynne i działanie

Suszone kwiaty krokosza barwierskiego (https://planteon.pl/zielarnia/ziola-na-wlosy/krokosz-barwierski-kwiat) są bogate przede wszystkim w witaminę E, odpowiadającą za prawidłowy przebieg różnych procesów biologicznych. Witamina ta jest jednym z najważniejszych przeciwutleniaczy, odpowiada również za stan błon komórkowych, a także wpływa na przemiany metaboliczne czy proces krzepnięcia krwi. Poza tą witaminą w kwiatach krokosza znaleźć można m.in. terpeny czy glikozydy.

Napar z kwiatów krokosza (przygotowanie: do szklanki wsypać łyżeczkę suszu, zalać wrzącą wodą i zaparzać pod przykryciem ok. 15 minut) może stanowić pomoc w różnych dolegliwościach. Pozwala ograniczyć przykre objawy menopauzy i miesiączkowania, a także cechuje się działaniem uspokajającym. Szafran łąkowy jest pomocny w chorobach układu krążenia – np. nadciśnieniu – i obniża poziom złego cholesterolu.

Krokosz barwierski poprawia stan skóry i włosów, może również stymulować ich porost. Napar z kwiatów szafranu łąkowego może być stosowany także zewnętrznie, w formie wcierki czy płukanki.

Krokosz barwierski – stosowanie i przeciwwskazania

Napar powinno się pić regularnie, ok. 2-3 szklanki na dzień. Najważniejszym przeciwwskazaniem jest ciąża – kobiety w ciąży powinny unikać naparu z kwiatów krokosza, ponieważ jego przyjmowanie zwiększa ryzyko poronienia.