Lebiodka majeranek w kuchni polskiej

Majeranek przybył do nas z ciepłego basenu Morza Śródziemnego, a dzięki swoim walorom smakowym i leczniczym, jest od dawna używany i ceniony, zarówno w tej tradycyjnej, jak i tej bardziej nowoczesnej kuchni polskiej.

Właściwości majeranku

Lebiodka majeranek jest rośliną przyprawową i leczniczą, szeroko stosowaną w kuchni i tradycyjnej medycynie. Smak majeranku uznawany jest za piekący i lekko gorzkawy, a zapach za słodki, nieco kojarzący się z lasem, sosnowy.
Oprócz tego, że wspaniale wzbogaca smak potraw, majeranek posiada liczne właściwości wspierające prawidłowe działanie układu pokarmowego człowieka: działa antyseptycznie oraz wspomaga wydzielanie żółci i soków trawiennych. Napar z tego ziela pomaga też w walce z problemami skórnymi, rozgrzewa organizm i działa przeciwzapalnie, a także uspokaja i pomaga w regulowaniu ciśnienia krwi.

Gdzie można używać tego zioła?

W naszych kuchniach najczęściej używamy suszonych liści majeranku, chociaż z powodzeniem można wykorzystywać też świeże zioło hodowane w donicy czy ogrodzie.
Majeranek szczególnie chętnie stosowany jest w przyprawianiu ciężkich dla żołądka i tłustych potraw, takich jak żurek, zupa grochowa, zupa fasolowa, kwaśnica czy bigos, często dodawany jest też do ciężkostrawnych mięs typu gęsina i baranina- dzięki temu można uniknąć kłopotliwych wzdęć, gazów i uczucia pełności. Dobrze komponuje się też z roślinami strączkowymi, a w towarzystwie szałwii, tymianku czy lubczyku jest świetnym dodatkiem do ryb, pieczonych ziemniaków i warzyw w innych formach.