Dziewięćsił już od średniowiecza był stosowany przez ludzi ze względu na swoje zastosowanie. W obecnych czasach roślina ta została przez niektórych zapomniana, warto jest jednak o niej przypomnieć, by każdy mógł przekonać się o jej właściwościach.
W jakich miejscach możemy spotkać tą roślinę?
Jest on rośliną wieloletnią i chronioną od 2014 roku, występuje na zboczach gór, które przekraczają 2000 m npm i są nasłonecznione oraz suche. W naszym kraju są cztery odmiany tej rośliny, oprócz dziewięćsiłu bezłodygowego bardzo popularną odmianą jest gatunek pospolity. Korzeń dziewięćsiłu ma działanie lecznicze. W dawnych czasach ludzie obserwowali roślinę, ponieważ jej płatki przed zmianą pogody lub nocą zamykały się, co pozwalało ludziom przewidzieć jaka będzie pogoda oraz kiedy nadejdzie zmierzch. W słoneczne dni, rankiem kwiat otwierał się i zamykał z przyjściem wieczoru.
Dawne wierzenia góralskie
Górale wierzyli, iż kwiat posiada magiczną moc. Nadali mu taką nazwę, ponieważ uważali, że włada on dziewięcioma siłami. Pośród górali istniało przekonanie, że gdy wysuszą kwiat i włożą go przed wejściem do chaty, jego moc uchroni ich przed piorunami. Kwiat ten, który przypomina słońce z promieniami, jest znany w wielu innych kulturach.
Łacińska nazwa „carlina acaulis” pochodzi z lat 747 – 812 od K.Wielkiego, natomiast człon gatunkowy zapoczątkowali Grecy, nazywając ” kaulos” czyli „bez łodygi”.
Pochodzenie kwiatu i przepowiednie z nim związane są bardzo interesujące, warto jest więc zagłębić się bardziej, by poznać jego magiczne mocne.