Co można przygotować w szynkowarze?

Szynkowary są urządzeniami przy pomocy, których można przygotować domową wędlinę według własnego przepisu i bez udziału konserwantów. To propozycja dla osób, które lubią gotować i nie boją się nowych wyzwań. Poza tym przygotowując wędlinę w domu ma się pewność, co do jej składu.

Jak działa szynkowar?

szynkowar do wędlin
szynkowar do robienia pysznych wędlin

Szynkowar, nazywany niekiedy także zestawem wędliniarskim składa się na ogół z korpusu ze spiralną nakładką i termometru. W zależności od wielkości ma najczęściej pojemność od 1 do 3 kg. Zwykle ma kształt walca, w którym umieszcza się przygotowane wcześniej mięso. Potem na wkład nakładana jest spiralna nakładka, która kompresuje mięso i nadaje mu zbitą strukturę. Na środku wieczka w wielu przypadkach znajduje się też otwór na termometr. Za jego pomocą można stale kontrolować temperaturę panującą wewnątrz urządzenia. Szynkowar (https://www.aledobre.pl/19129,Szynkowar_PRESTO_z_termometrem_Tescoma.html )potem wkłada się do garnka z gorącą wodą i parzy przez około 3 godziny. Gdy proces parzenia się kończy, urządzenie należy wyjąć z wody i je ostudzić.

Szynkowary – różne rodzaje

Poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim zastosowanym tworzywem. Starsze szynkowary produkowane były główne z aluminium z uwagi na jego dobre przewodnictwo cieplne. Później zastąpiło je tworzywo sztuczne, podatne na obróbkę cieplną. Obecnie największą popularnością cieszą się urządzenia ze stali nierdzewnej. Oprócz tego spore znaczenie ma kształt korpusu. Popularne są modele cylindryczne, które można w garnku ustawić w pozycji pionowej. Poza tym w sklepach spotkać można korpusy foremkowe z lekko zaokrąglonymi rogami.

Podczas podejmowania decyzji ważna jest wysokość szynkowaru. Ponadto poszczególne urządzenia różnią się również i funkcjonalnością. Do wyboru są zarówno modele bardzo proste, jak i bardziej skomplikowane z większą ilością akcesoriów. W tych drugich jednocześnie można przygotować nawet dwa rodzaje mięsa. W niektórych szynkowarach trzeba również zastosować specjalne worki. Mięso nie może mieć bowiem bezpośredniego kontaktu ze ścianami naczynia – szynkowaru.