Działanie erytrytolu na ludzki organizm

Gdy mówi się o różnego rodzaju słodzikach, ma się na myśli przede wszystkim ksylitol. Jest to bowiem jeden z najpopularniejszych słodzików, bez których trudno sobie wyobrazić dietę osób cierpiących na cukrzycę lub nadwagę. Warto jednak zauważyć, że korzystanie z erytrytolu również przedkłada się na określone zachowania, które mają miejsce w ludzkim organizmie.

Co za dużo, to nie zdrowo

Zarówno w przypadku ksylitolu jak i erytrytolu nadmiar tych substancji może doprowadzić do efektu przeczyszczającego. Wynika to z ich właściwości, a konkretnie z braku tendencji do rozkładu w ramach przemian biochemicznych (trawiennych). Warto jednak zauważyć, że erytrytol nie wpływa tak negatywnie na florę bakteryjną jelit. Dzięki temu, nie obciąża on ich, a co za tym idzie – nie wpływa negatywnie na procesy trawienne i to nawet po długofalowym stosowaniu.

Praca organizmu a działanie erytrytolu

Zaletą słodzika jest to, że hamuje on namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za fermentację cukru. Dzięki temu, jego długotrwałe stosowanie nie prowadzi np. do szybkiego psucia się zębów, co w przypadku standardowego cukru jest czymś normalnym. Można nawet powiedzieć, że wprowadzenie związku do diety ogranicza działanie próchnicy, a co za tym idzie: zatrzymuje procesy odpowiedzialne za osłabienie uzębienia.

Słodzik a funkcjonowanie organizmu

Niewątpliwą zaletą erytrytolu jest to, że związek ten skutecznie hamuje postęp wszystkich chorób utożsamianych z cukrzycą i nadwagą. Wprowadzenie go do diety przedkłada się na ograniczoną poprawę metabolizmu, a także zmniejsza dolegliwości związane z nieustabilizowanym poziomem cukru we krwi. Niestety, w przypadku osób z cukrzycą należy pamiętać o ciągłym kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi. Jeśli jej zawartość będzie zbyt niska, to erytrytol nie doprowadzi do jej podniesienia. W konsekwencji, może to doprowadzić do zjawiska hipoglikemii.

Podsumowując, erytrytol to jedna z tych substancji, którą warto wprowadzić do swej diety, I to niezależnie od tego, czy jest się cukrzykiem czy nie.