Wiele mówi się o barwnikach spożywczych, jednak wiedza powszechna wciąż jest niepełna, a w niektórych miejscach wręcz błędna. Warto wyjaśnić, czym są te tajemnicze składniki pożywienia.
Barwniki spożywcze – nieodłączny składnik produktów spożywczych
Wydaje się, że barwniki spożywcze są dzisiaj dosłownie wszędzie. Naprawdę nie jest łatwo znaleźć na sklepowej półce produkt bez jakiegokolwiek barwnika. W niektórych produktach jest ich więcej, a w niektórych mniej, jednak obecne są prawie zawsze. Dodaje się je do pożywienia tylko po to, aby zmieniło ono kolor. Chodzi po prostu o uatrakcyjnienie produktu. Jeśli chodzi o smak, najczęściej nie jest on w ogóle zmieniany przez barwnik spożywczy.
Odmienne pochodzenie barwników spożywczych
Niektóre barwniki są nazywane naturalnymi. Oznacza to, że nie zostały zsyntetyzowane w laboratorium, lecz pobrano je z roślin. Taki jest na przykład chlorofil, barwnik spożywczy, który jest ogólnodostępny. Każda roślina, która posiada zielone elementy zawiera chlorofil. Również popularny jest czerwony barwnik, nadający kolor burakom cukrowym. Jest to tak zwana betanina.
Jednakże, barwniki spożywcze naturalne to nie jedyna grupa barwników .Są również takie, które są syntetyzowane chemicznie na podobieństwo barwników spożywczych naturalnych. Dlaczego w ogóle syntetyzuje się barwniki? Chodzi oczywiście o pieniądze. Często bardziej opłaca się stworzyć chemiczny barwnik niż pozyskać naturalny.
Bezpieczeństwo barwników spożywczych
Wbrew temu, co sądzi większość ludzi, barwniki, ani te naturalne, ani te sztuczne, nie są śmiertelnym zagrożeniem dla ludzi. Tak naprawdę nie są one wcale żadnym zagrożeniem. Jest wręcz przeciwnie, gdyż co prawda większość barwników spożywczych nie wpływa w żaden sposób na zdrowie człowieka, to jednak są również i takie, które wpływają na zdrowie bardzo pozytywnie.